Plan nabożeństw

Niedziele

8.00 - Boska Liturgia

czytania apostolskie, Ewangelia w jęz. cerkiewnosłowiańskim i polskim

10.00 - Boska Liturgia

17.00 - akatyst i molebien

 

Środy

8.00 - Boska Liturgia

 17.00 - akatyst do świętego Nektariusza metropolity Pentapolis i cudotwórcy z Eginy z molebniem przed św. relikwiami za chorych i cierpiących

Czwartki

17.00 - akatyst przed ikoną
Matki Bożej Wszechkrólowej

 

Piątki

8.00 - Boska Liturgia

 

Soboty

8.00 - Boska Liturgia

17.00 - całonocne czuwanie

 

 

Aktualności

Pielgrzymka do Wojnowa

IMG 15715.05.2018 roku członkowie  chóru dziecięcego, prisłużnicy  wraz z rodzicami i opiekunami udali się na pielgrzymkę autokarową do Monasteru Żeńskiego Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny położonego w malowniczej wsi Wojnowo w województwie warmińsko – mazurskim. Wyjazd został zorganizowany przez matuszkę Iwonę Romańczuk  przy finansowym wsparciu parafii. W drodze do klasztoru uczestnicy wyjazdu mogli zapoznać się z historią monasteru, żywotami świętych, a także śpiewając pieśni, które co niedzielę można usłyszeć podczas Boskiej Liturgii. Po dotarciu na miejsce, pielgrzymów przywitał o.German,  który odprawił molebień przed kopią Trójrękiej Ikony Matki Bożej. Jest ona szczególnie czczona w owym monasterze. Po krótkiej modlitwie ojciec zwrócił się do pielgrzymów ze słowem podziękowania za odwiedzenie tego szczególnego miejsca.

IMG 1590

Kolejnym punktem wyjazdu była wycieczka krajoznawcza do miejscowości Ruciane – Nida, która jest położona nad jeziorami Nidzkim i Guzianką Wielką. Podczas pobytu w przystani uczestnicy skorzystali z pogody i udali się w godzinny rejs statkiem po jeziorach i Kanale Nidzkim. Po malowniczym rejsie była okazja zwiedzenia niewielkiej, acz niezwykłej miejscowość.

Następnie z powrotem pielgrzymi udali się do Wojnowa. Po drodze do monasteru wstąpili do Klasztoru staroobrzędowców, który obecnie pozostał śladem po ich obecności na terenach pojezierza mazurskiego. W muzeum ojciec Marian opowiedział  uczestnikom pielgrzymki o staroobrzędowcach – kiedy pojawił się ten odłam i jakie są różnice między prawosławiem, a staroobrzędowcami, a także o historii tego miejsca.

Ostatnim punktem wyjazdu było spotkanie z mniszkami z monasteru pw. Zaśnięcia NMP. Po obiedzie przygotowanym przez siostry, pątnicy mogli porozmawiać z siostrą Eudokią na tematy nurtujące wszystkich uczestników pielgrzymki. W czasie spotkania poznali historię wsi Wojnowo, staroobrzędowców i prawosławnych na terenach Mazur. Po skończonym spotkaniu nasi najmłodsi uczestnicy wyjazdu mogli zaprzyjaźnić się z monasterskimi zwierzętami: psami i kotami. Po zakończonym spotkaniu dziękując siostrom za miłe przyjęcie chórzyści zaśpiewali Mnogaja Lieta i udali się w drogę powrotną.

Galeria zdjęć: [KLIKNIJ]