Plan nabożeństw

Niedziele

8.00 - Boska Liturgia

czytania apostolskie, Ewangelia w jęz. cerkiewnosłowiańskim i polskim

10.00 - Boska Liturgia

17.00 - akatyst i molebien

 

Środy

8.00 - Boska Liturgia

 17.00 - akatyst do świętego Nektariusza metropolity Pentapolis i cudotwórcy z Eginy z molebniem przed św. relikwiami za chorych i cierpiących

Czwartki

17.00 - akatyst przed ikoną
Matki Bożej Wszechkrólowej

 

Piątki

8.00 - Boska Liturgia

 

Soboty

8.00 - Boska Liturgia

17.00 - całonocne czuwanie

 

 

Aktualności

Wizyta relikwii św. Biskupa Wyznawcy Łukasza Wojno-Jasienieckiego

MG 6442 1200x600

Z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Jakuba, Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego, w czwartek 11 października o godz. 1630 przybędą do naszej parafii relikwie św. Biskupa Wyznawcy Łukasza Wojno-Jasienieckiego.

Święty Łukasz żył w latach 1877-1961. W trudnych czasach walki z wiarą w Chrystusa był chirurgiem i jednocześnie aktywnie uczestniczył w życiu religijnym występując publicznie i prowadząc wykłady z Pisma Świętego. Po śmierci żony przyjął święcenia diakońskie, a wkrótce potem kapłańskie. W roku 1921 przyjął postrzyżyny mnisze z imieniem św. apostoła Łukasza. W roku 1923 odbyła się jego biskupia chirotonia. Bezbożne władze prześladowały św. Łukasza. Był trzykrotnie aresztowany, skazany na zesłania na Syberię a nawet za krąg polarny. W czasie II wojny światowej wspiera żołnierzy frontowych.

Rosyjskiej zaliczył św. Łukasza w poczet Świętych Nowych Męczenników i Wyznawców Rosyjskich. Określenie „wyznawca” przy imieniu świętego to wskazanie, że w trakcie swojego życia otwarcie nauczał o Chrystusie, przez co cierpiał prześladowania.jako pasterz i chirurg ewakuowanego szpitala. W 1946 roku został biskupem Symferopola. Wkrótce po śmierci Biskupa Wyznawcy, podobnie jak za jego życia, ci którzy zwracali się ku niemu z prośbą otrzymywali cudowną pomoc. W maju 1996 Cerkiew prawosławna na Ukrainie kanonizowała św. Łukasza jako Biskupa i Wyznawcę. W 2000 roku Sobór Biskupów Cerkwi

Wizyta relikwii świętego w naszej parafii daje możliwość wspólnej modlitwy do św. Łukasza. O godz. 1630 z cerkwi wyjdzie procesja, która powita delegację i święte relikwie. Bezpośrednio po powitaniu rozpocznie się akatyst do św. Biskupa Wyznawcy Łukasza, po którym wszyscy wierni będą mogli pokłonić się przed relikwiami i otrzymać błogosławieństwo olejem. Po zakończeniu nabożeństwa relikwie zostaną przewiezione w kolejne miejsce.