Plan nabożeństw

Niedziele

8.00 - Boska Liturgia

czytania apostolskie, Ewangelia w jęz. cerkiewnosłowiańskim i polskim

10.00 - Boska Liturgia

17.00 - akatyst i molebien

 

Środy

8.00 - Boska Liturgia

 17.00 - akatyst do świętego Nektariusza metropolity Pentapolis i cudotwórcy z Eginy z molebniem przed św. relikwiami za chorych i cierpiących

Czwartki

17.00 - akatyst przed ikoną
Matki Bożej Wszechkrólowej

 

Piątki

8.00 - Boska Liturgia

 

Soboty

8.00 - Boska Liturgia

17.00 - całonocne czuwanie

 

 

Aktualności

Sobota św. Dymitra. Wspomnienie zmarłych

Resized panichidnikW kalendarzu cerkiewnym możemy odnaleźć szczególne dni modlitwy za zmarłych. To czas wspólnej modlitwy o tych członkach Cerkwi, którzy odeszli do życia wiecznego. Nabożeństwa tych dni są wyjątkowe i nie ograniczają się, jak można byłoby przypuszczać wyłącznie do panichid. Dni modlitwy za zmarłych przypadają w soboty (gr. Ψυχοσάββατο, cs. Родительская). Grecka nazwa tych dni w tłumaczeniu na język polski to sobota dusz. Wskazuje na modlitwę za duszę zmarłych. Cerkiewnosłowiańskie określenie – sobota rodzicielska, mówi nie tyle o modlitwie za rodziców, lecz o modlitwie za tych, którzy odeszli już do swoich przodków.
 
Sobota przed świętem ku czci św. Dymitra Sołuńskiego, która przypada zawsze na początek listopada zapisała się w prawosławnej tradycji jako dzień szczególnej modlitwy za zmarłych. W 1380 roku w bitwie na Kulikowym Polu zginęło wielu ruskich żołnierzy. Walczyli oni o wyzwolenie z niewoli mongolskiej. I chociaż zwyciężyli, to wielu poniosło śmierć. Dlatego po bitwie przywódca książę Dymitr Doński udał się do monasteru św. Trójcy w Siergiejew Posadzie, tam zostało odprawione nabożeństwo w intencji tych którzy zginęli. Z biegiem czasu, dzień ten zapisał się w tradycji jako dzień modlitwy za poległych żołnierzy. Z czasem zaczęto modlić się również za wszystkich zmarłych i tak pozostało do dnia dzisiejszego.
 

Ze względu na epidemie kartki z prośbą o modlitwę można zostawiać wcześniej w Cerkwi u sprzedających świece.

 

 

7 listopada sobota
Sobota św. Dymitra. Wspomnienie zmarłych
8.00 
Boska Liturgia i panichida
17.00 
całonocne czuwanie