Aktualności

Koncert kolęd wschodniosłowiańskich

011 Custom23 grudnia sala parafialna zmieniła się w salę koncertową. Gośćmi wieczoru był kwartet wokalny Ensemble Quattrovoce, który zaśpiewał koncert kolęd wschodniosłowiańskich oraz pieśni liturgicznych święta Narodzenia Chrystusa. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach promocji najnowszej płyty kwartetu "Orthodox Christmas – Oh, What a Wonder!".

 

Niezwykłe wydarzenie muzyczne zgromadziło rekordową widownię. Pojemna sala nie była w stanie zmieścić wszystkich słuchaczy. Czyste brzmienie i niezwykłe piękno wokalnej maestrii zachwyciło ponad 250 słuchaczy, którzy gromką owacją nagrodzili kwartet. Koncert rozpoczął się od krótkiego wprowadzenia o. Marka Ławreszuka, akcentującego duchowy wymiar koncertu, stanowiącego przygotowanie do zbliżających się świąt. Kolędy pozwalają bowiem zarówno przypomnieć o zbliżającym się święcie Narodzin Chrystusa, jak i wprowadzić uczestników koncertu w stan spokoju i wyciszenia. 

Koncert składał się z dwóch części. W pierwszej Ensemble Quattrovoce zaprezentował utwory liturgiczne święta - troparion, kondakion oraz irmosy bożonarodzeniowego kanonu. W drugiej części przedstawione zostały prawosławne kolędy. Każdy utwór był przyjmowany gorącymi brawami, zaś cały koncert najpiękniej podsumowały owacje na stojąco.

Nie zabrakło również kwiatów oraz prezentów dla koncertującego kwartetu. Proboszcz parafii, w imieniu wszystkich zgromadzonych serdecznie podziękował członkom zespołu za wspaniały koncert i wręczył muzykom ikony św. Nektariusza.

042 CustomKwartet wokalny Ensemble Quattrovoce utworzyli w roku 2011 absolwenci klas śpiewu solowego Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Białymstoku. Członkowie zespołu, Marta Wróblewska – sopran, Aleksandra Pawluczuk – mezzosopran, Paweł Pecuszok– tenor Przemysław Kummer – bas, mają na koncie zarówno indywidualne występy w recitalach solowych lub kameralnych, jak i udział w przedsięwzięciach zespołowych z dużymi dziełami oratoryjnymi i kantatowymi. Uczestniczą w przedstawieniach operowych i festiwalach (Misteria Paschalia w Krakowie, Muzyka zaklęta w drewnie; Festiwale Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce i Białymstoku, Festiwal G.G. Gorczyckiego). Każdy z członków Ensemble QuattroVoce aktualnie prowadzi również własną działalność artystyczną, pedagogiczną i fonograficzną, dokonując m.in. nagrań z renomowanymi polskimi zespołami muzyki dawnej, Operą i Filharmonią Podlaską oraz nagrań solowych (w tym dla takich wytwórni jak Acte Prealable, Musicon czy DUX). Ponadto niektórzy śpiewacy z Ensemble QuattroVoce koncertowali, zarówno w Polsce jak i zagranicą, z renomowanymi zespołami muzyki dawnej i barokowej, jak Le Poeme Harmonique, Ars Nova, Subtilior Ensemble, Il Tempo, Musica Florea, Concerto Polacco, Baroque Collegium 1685, współpracując ze znakomitymi dyrygentami (Vincent Dumestre, Andrew Parrott, Marek Toporowski, Simon Standage, Paul Goodwin). Ten szeroki zakres współpracy, doświadczenie artystyczne oraz indywidualne preferencje muzyczne artystów nadają zespołowi oryginalne cechy stylistyczne i specyficzne miękkie lecz wyraziste brzmienie. W 2014 zespół nagrał płytę z muzyką sakralną Maksyma Berezowskiego Liturgy of Communion Verses, the sacred works of the 18th century. Ostatnio ukazały się nakładem wytwórni Acte Prealable kolejne wydania płytowe z repertuarem kolędowym: Dominus natus est – Kolędy (2017).

069 CustomPatronat medialny nad koncertem objęli: Kurier Poranny, Polskie Radio Białystok, Białystok Online.

Zapraszamy do fotoreportażu z koncertu. Zdjęcia: GALERIA ZDJĘĆ Z KONCERTU. Fot. Adam Bruczko