Aktualności

Sława Bohu za cały rok !

Rok szkolny 2018/2019 był dla chóru  bardzo owocny. Dzieci śpiewały w cerkwi w każdą niedzielę Świętą Liturgię oraz w Święta Parafialne. Odbyło się wiele wyjść, koncertów, ale przede wszystkim została nagrana pierwsza płyta „Dom mojej duszy”. Tak prezentuje się w słowach i obrazach rok chóru dziecięcego.

Wrzesień

HM7A4476

W niedzielę 16 września 2018 roku po pierwszej Świętej Liturgii dzieci i młodzież , członkowie naszego najmłodszego chóru wraz z naszą dyrygentką matuszką Iwoną Romańczuk zebrali się na kolejnej po wakacjach próbie w sali parafialnej. Spotkanie, które ma miejsce w każdą niedzielę było tym razem wyjątkowe.

Albowiem wspaniałym owocem przedwakacyjnej mozolnej pracy chórzystów była przepiękna, pierwsza w historii naszego chóru płyta. Powstała ona w 80 rocznicę zburzenia cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego przy ulicy Sienkiewicza Białymstoku i jest na chwałę wszystkich tych, którzy pragnęli wznieść przepiękny sobór w okresie międzywojennym. Nie dane było jednak prawosławnym modlić się w tej świątyni. Dlatego chórzyści postanowili upamiętnić wszystkich ofiarodawców i budowniczych ówczesnej niedokończonej świątyni i w hołdzie im wydać płytę Dom mojej duszy .Na krążku znalazły się pieśni paraliturgiczne oraz przypowieści dla duszy pożyteczne, a wszystko wzbogacone Modlitwą Optyńskich starców. Z okazji tego historycznego wydarzenia wspólnie zjedliśmy smaczny tort, a ks. proboszcz Marek Ławreszuk wręczył wszystkim wykonawcom pamiątkowe płyty.

Październik

C:\Users\user\Downloads\30538164747_9f910c87f2_o.jpg

W sobotę 6 października 2018 roku chór dziecięcy pod dyrekcją matuszki Iwony Romańczuk przygotował program koncertu pod tytułem "Dom mojej duszy", który stanowi cegiełkę najmłodszych śpiewaków upamiętniającą zburzony w 1938 roku sobór Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku. W ramach projektu współfinansowanego z budżetu Miasta Białystok parafia wydała płytę, na której znajdują się modlitwy i pieśni paraliturgiczne wykonywane przez dzieci i młodzież z naszej parafii.

W sobotę 27 października 2018 roku chórzyści wybrali się do kręgielni "Kula Hula". Dzieci miały okazję przeżyć emocje związane z grą w kręgle. W trakcie zmagań sportowych tworząc chóralną rodzinę ,dzieci kibicowały sobie wzajemnie.

Listopad

C:\Users\user\Downloads\44318591740_0594e022e2_o.jpg

W dniu 18 listopada 2018 roku dzieci i młodzież z Chóru Dziecięcego miały okazję wystąpić na XV Międzynarodowym Przeglądzie Pieśni Religijnej i Paraliturgicznej, który odbył się w Siemiatyczach w dniach 16 –18.11.2018 r. Po południu dzieci wraz z rodzicami wyruszyły w drogę do Siemiatycz. Pierwszym przystankiem była Święta Góra Grabarka, która przywitała nas iście zimową pogodą. Na miejscu uczestnicy wyjazdu mieli możliwość pokłonienia się Iwierskiej Ikonie Matki Bożej i modlitwy na Świętym Miejscu. Po duchowej przerwie w podróży artyści udali się w dalszą drogę. Po dotarciu na miejsce i krótkim rozśpiewaniu chórzyści zaprezentowali się w Cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego w Siemiatyczach. W repertuarze chóru znalazły się następujące utwory: „Kak chodił że gresznyj czełowiecze”, „Błagodaru Tiebie Spasitiel”, „Wiera Nadieżda Lubow”, „Nasza wiera prawosławna” na melodię serbską. Po koncercie młodzi chórzyści usłyszeli wiele miłych słów na temat swojego występu jak i poziomu wykonania pieśni. W drodze powrotnej matuszka Iwona, która prowadzi chór podziękowała dzieciom za występ, a także wyraziła nadzieję na więcej wspólnych wyjazdów artystycznych.

Grudzień

C:\Users\user\Downloads\45707470804_d9e66f7702_o.jpg

W niedzielę 16 grudnia 2018 roku zgodnie z wieloletnią tradycją  dzieci z chóru dziecięcego zebrały się na szczególnym przedświątecznym spotkaniu. W tym roku chórzyści wspólnie robili świąteczny przysmak – szyszki, tworzone według przepisu matuszki Iwony. Po wspólnej modlitwie dzieci ochoczo zabrały się do pracy. Najmłodsi rozpakowywali cukierki, co okazało się nie lada wyzwaniem, gdyż do rozpakowania było kilka kilogramów krówek. Następnie składniki przy wielkim zaangażowaniu pani Justyny-mamy jednej z chórzystek zostały przemienione w płynną masę. Kolejnym krokiem było wymieszane płynnej, gorącej masy z ryżem preparowanym. W tym zadaniu największy udział miały najstarsze dziewczyny śpiewające w chórze. Po ostygnięciu masy dzieci zabrały się do „lepienia” szyszek. Na zakończenie, wszystkie smakołyki zostały zapakowane w ozdobny papier, a każdy z uczestników zabrał kilka do domu jako prezent świąteczny rodzinie. W między czasie kilka osób pod nadzorem Julii odnawiało chóralną gwiazdę. Efekty pracy będzie można podziwiać na koncercie kolęd w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Po zakończonej pracy chórzyści wspólnie śpiewali kolędy, ćwicząc przed świątecznym koncertem. Na zakończenie matuszka Iwona serdecznie podziękowała wszystkim za przybycie oraz za wspólnie spędzony czas.

Styczeń

C:\Users\user\Downloads\46758642492_a9d869eda8_o.jpg

10 stycznia 2019 roku, w murach Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, przy ul. Odeskiej 1 odbyły się XXXVII Prawosławne Wieczory Kolęd.  Przed licznie zgromadzoną publicznością po raz kolejny zaprezentował się również nasz chór dziecięcy pod dyrekcją matuszki Iwony Romańczuk.

 

C:\Users\user\Desktop\Screenshot_2019-06-23-15-42-34.png

W sobotę 12 stycznia 2019 roku chór wystąpił w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku na rokrocznym Koncercie Kolęd , gdzie wykonał ulubione kolędy.

Marzec

C:\Users\user\Downloads\47504629061_a3be6eda3b_o.jpg

16 marca 2019 roku na zaproszenie Pani  Dyrektor Instytutu Biologii Wydziału Biologiczno-Chemicznego Uniwersytetu w Białymstoku Dr hab. Elżbiety  Jekatierynczuk - Rudczyk członkowie chóru dziecięcego działający w naszej parafii pod opieką matuszki Iwony Romańczuk wraz z rodzicami zwiedzili Instytut Biologii na Uniwersytecie w Białymstoku. Chórzyści mogli zgłębić tajemnice świata podwodnego całej kuli ziemskiej, zaobserwować różne gatunki gadów, płazów oraz bliżej poznać podlaską różnorodność zwierząt. W muzeum znajdującym się na terenie Uniwersytetu  zapoznali się z historią roślinności na Ziemi, podziwiali wartościowe kamienie, skamieliny, muszle, rośliny z całego świata. Zwiedzający mieli możliwość przyjrzenia się gabinetowi wraz z eksponatami prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego. Chórzyści pełnię wrażeń i przemyśleń o Bożej mądrości i wszechmocy, którą widzieli w ilości i różnorodności eksponatów, wyrazili słowami psalmu 103: „ Jak liczne są dzieła Twoje, Panie! Ty wszystko mądrze uczyniłeś” 

Kwiecień


 

C:\Users\user\Desktop\HM7A3086.JPG


C:\Users\user\Desktop\HM7A3109.JPG

C:\Users\user\Desktop\HM7A3134.JPG

C:\Users\user\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.Word\IMG_0086.jpg

14 kwietnia 2019 roku w V Niedzielę Wielkiego Postu młodzi chórzyści mogli poczuć się jak prosfornicy i spróbować własnych sił w trudnej sztuce wypiekania prosfor. Z pomocą matuszki Iwony Romańczuk poznali oni symbolikę prosfor, narzędzia niezbędne do ich tworzenia, oraz jak wielką wartość ma skupienie podczas modlitwy. Wspólna praca i modlitwa pokazały jak wiele trudu trzeba włożyć , aby zjeść później smaczną prosforę ,którą tak uwielbiają wszystkie dzieci.

Maj

11 maja 2019  roku chórzyści swoim koncertem pieśni paschalnych rozpoczęli Konkurs Poezji Religijnej, który odbył się w Centrum Kultury Prawosławnej.

C:\Users\user\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files\Content.Word\20190511_111018.jpeg

Czerwiec

Ostatnim wyjściem chóru była Kręgielnia „Kula Hula”. W sobotę 15 czerwca 2019 roku dzieci spędziły tam miło czas i tym samym rozpoczęły wakacje.

Znalezione obrazy dla zapytania wakacje z bogiem plakathttp://vozrosdenie.ru/wp-content/uploads/2018/09/%D0%B3%D0%B3%D1%82%D0%B7%D1%89%D0%B4%D0%BB-%D1%89%D0%BB%D0%B4-%D1%89.jpg