Plan nabożeństw

Niedziele

8.00 - Boska Liturgia

czytania apostolskie, Ewangelia w jęz. cerkiewnosłowiańskim i polskim

10.00 - Boska Liturgia

17.00 - akatyst i molebien

 

Środy

8.00 - Boska Liturgia

 17.00 - akatyst do świętego Nektariusza metropolity Pentapolis i cudotwórcy z Eginy z molebniem przed św. relikwiami za chorych i cierpiących

Czwartki

17.00 - akatyst przed ikoną
Matki Bożej Wszechkrólowej

 

Piątki

8.00 - Boska Liturgia

 

Soboty

8.00 - Boska Liturgia

17.00 - całonocne czuwanie

 

 

Aktualności

Wizyty duszpasterskie z wodą jordańską - ważne informacje

Bracia i Siostry!

Z powodu epidemii COVID nie możemy odbyć tradycyjnych wizyt duszpasterskich w Waszych domach. Epidemia i trudna sytuacja w wielu rodzinach sprawia jednak, że powinniśmy jeszcze bardziej starać się zbliżyć z naszym Miłosiernym Bogiem, poświęcić mu swoje życie, troski i radości, a przede wszystkim zaprosić aby Jego łaska była z nami i z naszymi bliskimi.

To, co nas prawdziwie jednoczy z Bogiem to wiara, nadzieja i miłość. Wszystkie te cnoty realizujemy poprzez jedność z Bogiem w misterium Eucharystii. Ciało i Krew Jezusa Chrystusa są dla nas darem i świętością. Sam Zbawiciel nazwał je chlebem życia – pokarmem, który da nam życie wieczne. Nawet najgorsze problemy rozpadają się w pył w obliczu Bożej wszechmocy. Świętość Bożego daru i Boża miłość nie zna barier i pokonuje wszelkie przeszkody. Często tą najpoważniejszą barierę strachu budujemy my sami.

W te dni pamiętajmy o naszej relacji z Bogiem. Nie rezygnujmy z niej z powodu strachu. Nie tłumaczmy się odpowiedzialnością za zdrowie innych ludzi w sytuacji, kiedy zamieniamy nasze duchowe życie w pozbawioną Boga pustynię. W każdej sytuacji świadomie wybierajmy kroki, które możemy podjąć i te, z których możemy zrezygnować. Życie liturgiczne i modlitewne w naszej parafii trwa niezmiennie. Jak zawsze, każdy z nas ma możliwość przystąpienia do misterium spowiedzi i jedności z Jezusem Chrystusem w świętej Eucharystii.

Tradycyjne wizyty duszpasterskie i oświęcanie domów wodą jordańską w tym roku będą jednak wyglądały nieco inaczej. 18 i 19 stycznia w naszej cerkwi odbędą się świąteczne nabożeństwa święta Objawienia Pańskiego, podczas których oświęcimy wielką agiasmę, tj. wodę jordańską. Duchowni nie będą chodzić z wizytami duszpasterskimi, a zamiast tego zapraszamy wszystkich wiernych do wspólnej modlitwy w intencji Waszych rodzin. Ważnym elementem naszych wizyt jest modlitwa i wspólna rozmowa, kiedy macie możliwość swobodnej dyskusji.

Aby nie stracić w tym roku tej możliwości zapraszamy Was wszystkich, Bracia i Siostry, na wspólne modlitwy, które specjalnie będą sprawowane dla mieszkańców poszczególnych ulic, a po modlitwie – duchowni będą w cerkwi do Waszej dyspozycji, abyście mogli porozmawiać z nimi na ważne dla Was tematy.

Aby uniknąć nadmiernego tłoku sporządziliśmy harmonogram tych nabożeństw, wpisując każdego dnia ulice. Nie oznacza to oczywiście, że musicie się do tego harmonogramu ograniczać. Do cerkwi, na nabożeństwo zawsze zapraszamy wszystkich, którzy tego pragną.

Osoby chore, lub te, które ze względów zdrowotnych nie mogą przyjść do cerkwi mogą przekazać karteczkę z imionami bliskich do cerkwi. Można to uczynić poprzez: przekazanie karteczki sąsiadom, pozostawienie jej duchownym lub starostom cerkiewnym, przekazanie w formie telefonicznej (85 661-47-85) lub meilowej (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

 

 

Harmonogram nabożeństw dla mieszkańców naszej parafii w okresie wizyt duszpasterskich:

20 stycznia – środa,

godz. 17.00 – akatyst  do św. Nektariusza i molebień dla mieszkańców ulic: Słonecznikowa, Różana, Lniana

21 stycznia – czwartek,

godz. 17.00 – akatyst przed ikoną Matki Bożej Wszechkrólowej i molebień dla mieszkańców ulic: Niska, Skrajna, Witosa

22 stycznia – piątek,

godz. 17.00 – akatyst  do św. Nektariusza i molebień dla mieszkańców ulic: Stroma, Sikorskiego

24 stycznia – niedziela,

godz. 17.00 – akatyst  do św. Atanazego Brzeskiego i molebień dla mieszkańców ulic: Magnoliowa, Rumiankowa, Konwaliowa

25 stycznia – poniedziałek,

godz. 17.00 – akatyst  do św. Nektariusza i molebień dla mieszkańców ulic: Armii Krajowej, Sympatyczna, Grzeczna, Miła,

26 stycznia – wtorek,

godz. 17.00 – akatyst przed ikoną Matki Bożej Wszechkrólowej i molebień dla mieszkańców ulic: Bacieczki, Boboli

27 stycznia – środa,

godz. 17.00 – akatyst  do św. Nektariusza i molebień dla mieszkańców ulic: Zielonogórska, Jana Pawła II

28 stycznia – czwartek,

godz. 17.00 – akatyst przed ikoną Matki Bożej Wszechkrólowej i molebień dla mieszkańców ulic: Szarych Szeregów, Powstańców, Batalionów Chłopskich

29 stycznia – piątek,

godz. 17.00 – akatyst  do św. Nektariusza i molebień dla mieszkańców ulic: Upalna, Marczukowska

 

Po modlitwie w cerkwi każdy będzie mógł samodzielnie okropić swój dom święconą wodą.