Plan nabożeństw

Niedziele

8.00 - Boska Liturgia

czytania apostolskie, Ewangelia w jęz. cerkiewnosłowiańskim i polskim

10.00 - Boska Liturgia

17.00 - akatyst i molebien

 

Środy

8.00 - Boska Liturgia

 17.00 - akatyst do świętego Nektariusza metropolity Pentapolis i cudotwórcy z Eginy z molebniem przed św. relikwiami za chorych i cierpiących

Czwartki

17.00 - akatyst przed ikoną
Matki Bożej Wszechkrólowej

 

Piątki

8.00 - Boska Liturgia

 

Soboty

8.00 - Boska Liturgia

17.00 - całonocne czuwanie

 

 

Akatyst do Zbawiciela - nowość wydawnicza

akatyst zbawiciela okladkaParafia Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku wydała Akafist Iisusu Sładczajszemu. Akatyst do Zbawiciela. Jest to jeden z najstarszych i najpiękniejszych hymnów ku czci Jezusa Chrystusa, który stanowi jeden z ważniejszych tekstów służących jako przygotowanie do komunii Ciała i Krwi Chrystusa. Słowa akatystu podkreślają ludzką słabość i kierują ku Bożemu Miłosierdziu, stanowiąc wsparcie dla wszystkich, którzy zmagają się z problemami.
 
Książeczka zawiera tekst cerkiewnosłowiański zapisany rosyjską czcionką, polskie tłumaczenie oraz transkrypcję, która pozwoli na lepsze wykorzystanie tekstu w czasie nabożeństw. Wydanie akatystu zostało zrealizowane z akceptacją i błogosławieństwem Jego Ekscelencji Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego Jakuba. Tłumaczenia na język polski oraz transkrypcji tekstu cerkiewnosłowiańskiego  dokonał o. mitrat Grzegorz Misijuk. Korekta i redakcja została zrealizowana w ramach Zespołu ds. Tłumaczeń oraz Zespołu ds. Wydawnictw Diecezji Białostocko-Gdańskiej.
 
Wydawca serdecznie dziękuje o. Grzegorzowi Misijukowi za ofiarną pomoc i opracowanie tekstu akatystu.

Czytaj więcej...

Akatyst do świętego hierarchy Nektariusza metropolity Pentapolskiego Cudotwórcy na płycie CD

plyta srodekChór młodzieżowy Parafii Prawosławnej Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku nagrał płytę CD z akatystem ku czci świętego Nektariusza metropolity Pentapolis. 

Na płycie znalazł się śpiewany akatyst z molebniem do świętego Nektariusza, kanon modlitewny z fragmentami troparionów ku czci świętego oraz hymn "Agni Parfene" - "Czystaja Diewo" autorstwa świętego Nektariusza.
 
Profesjonalne nagranie zostało przygotowane i reżyserowane przez Jana Smyka. Rejestracją dźwięku zajął się Grzegorz Falkowski. Projekt graficzny przygotował Jerzy Grycuk. Finalna wersja płyty została przygotowana w warszawskiej agencji produkcyjnej SerwatArt.

Nagranie audio nabożeństwa ku czci św. Nektariusza zostało przygotowane m.in. z myślą o wiernych, którzy nie są w stanie uczestniczyć w cerkiewnych nabożeństwach. W nagraniu uczestniczyli o. archimandryta Tymoteusz z Monasteru św. Dymitra w Sakach, o. Marek Ławreszuk i diakon Mateusz Kiczko. Opracowaniem melodii, przygotowaniem i kierowaniem chóru zajął się protodiakon Marian Romańczuk, dyrygent chóru młodzieżowego Parafii Prawosławnej Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku.

Czytaj więcej...

"Akatyst do św. hierarchy Nektariusza" - nowość wydawnicza

Nektariusz akatyst
Monaster św. Dymitra Sołuńskiego w Sakach wydał akatyst ku czci św. hierarchy i cudotwórcy Nektariusza, metropolity Pentapolis. Wydany drukiem "Akatyst do św. hierarchy Nektariusza, metropolity pentapolskiego, cudotwórcy" jest starannie przygotowanym opracowaniem. Wszystkie teksty zapisano w języku cerkiewnosłowiańskim, polskim oraz  w transliteracji.

Teksty akatystu zostały uzupełnione o informacje o prokimnach, czytaniach i zmiennych elementach nabożeństwa, co stanowi ułatwienie dla duchownych sprawujących akatysty. Na końcu zamieszczono poprawione polskie i rosyjskie tłumaczenia słynnego hymnu św. Nektariusza ku czci Najświętszej Bogurodzicy.

Czytaj więcej...

Nowa książka - "Św. Nektariusz z Eginy. Teolog, wyznawca, cudotwórca"

Nektariusz okladka
Parafia Prawosławna Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku wydała książkę o. prot. Marka Ławreszuka o św. hierarsze i cudotwórcy Nektariuszu, metropolicie Pentapolis. Książka "Św. Nektariusz z Eginy. Teolog, wyznawca, cudotwórca" to opis życia współczesnego świętego wraz ze świadectwami licznych cudów, które dokonują się dzięki wstawiennictwu świętego. Autor skupił się na ukazaniu trudnej drogi życiowej św. metropolity, którą przeszedł z pokorą dzieląc się ze światem owocami Ducha Świętego.

Czytaj więcej...